Новини

Головна Новини Професійний погляд Відбулася міжнародна конференція «Пенсійна реформа: ефективність і справедливість»

Відбулася міжнародна конференція «Пенсійна реформа: ефективність і справедливість»

26.10.2011
Українська федерація убезпечення
Президент УФУ Олександр Завада виступив з доповіддю на міжнародній конференції «Пенсійна реформа: ефективність і справедливість», що відбулася 20 жовтня в київському готелі «Опера».

   У заході, організованому «Реформаторським клубом»,  також взяли участь -   Віце-прем'єр-міністр України-Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко, виконавчий директор Європейського центру соціальної політики та досліджень Бернд Марін, член комітету зі страхування життя Європейської Бізнес Асоціації Гійсберт Юкен, радник голови правління Пенсійного фонду Борис Соболєв, радник віце-прем'єр-міністра, міністра соціальної політики України Теймур Багіров, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Валерій Альошин  та близько ста представників органів влади, експертної спільноти, бізнесу і неурядових організацій.

   «Ми повинні ввести другий (накопичувальний) рівень після того як будемо мати бездефіцитний бюджет Пенсійного фонду. За нашими розрахунками, це 2013 », - заявив у своєї доповіді Сергій Тігіпко. Введення накопичувального рівня пенсійного забезпечення є частиною реалізації пенсійної реформи в Україні. Накопичувальна система передбачає внесення особою коштів на спеціальний рахунок, якими людина згодом зможе розпоряджатися.

   Учасниками другого рівня уряд пропонує визначити тих, кому на дату введення системи виповнилося не більше 35 років, а розмір страхового внеску для них встановити в розмірі 2% з наступним його щорічним підвищенням на один процентний пункт до 7%.

   За словами Сергія Тігіпка, адміністрування страхових внесків накопичувальної системи планується здійснювати через Пенсійний фонд України. Учасники другого рівня будуть мати право обирати недержавні пенсійні фонди, в яких будуть накопичуватися їх пенсійні кошти через два роки після запровадження сплати страхових внесків до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

  Віце-прем'єр зазначив, що на даному етапі реформи є багато питань, на які в уряду немає однозначних відповідей. Зокрема, якими мають бути вимоги до управляючих компаній, як буде здійснюватися контроль, чи варто дозволяти інвестувати українські пенсійні накопичення в зарубіжні акції і т.д.

  Гійсберт Юкен зосередився на досвіді Нідерландів у проведенні пенсійної політики. За його словами в Нідерландах система пенсійного забезпечення більш гнучка, держава фінансує тільки частина пенсії, при цьому частина заощаджень громадян акумулюється в приватних пенсійних фондах, які керують ними і після досягнення пенсійного віку забезпечують голландцям додатковий дохід, крім того є можливість придбати пенсійну страховку у страхових компаній. Трирівнева система показувала досить ефективні результати, але як зазначив Юкен, у зв'язку зі світовою економічною кризою вона відчуває значні труднощі.

   Олександр Завада у своєї доповіді  “Страхування життя і другий рівень пенсійного забезпечення: синергія, конкуренція”  провів порівняння між компаніями, що мають ліцензію на страхування життя, та недержавними пенсійними фондами та запропонував розширити можливості  для участі страхових компаній в управлінні коштами накопичувальної системи,  надавши їм можливість отримувати ліцензію на адміністрування відкритого недержавного пенсійного фонду, яким вони одноосібно володіють, з відповідними вимогами до капіталу.

   Також Олександр Завада презентував присутнім  пропозиції УФУ щодо змін та доповнень до ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», та наголосив що залучення страховиків життя до системи обов'язкового накопичувального пенсійного страхування дозволить не тільки поліпшити пенсійне утримання громадян у майбутньому, а може стати потужним фінансовим ресурсом для стимулювання економічного розвитку країни.

   Валерій Альошин, заявив, що не бачить альтернативи введенню накопичувальної пенсійної системи і дуже шкодує, що її не ввели ще в 2007 році, як спочатку передбачалося.

   В цілому, на думку експертів, учасників конференції запуск другого рівня пенсійної системи позитивний фактор. Вітчизняна економіка отримає новий потужний ресурс розвитку - кошти, накопичені на рахунках системи обов'язкового пенсійного страхування, будуть вкладені в акції кращих вітчизняних підприємств. При цьому дуже важливо, грамотно провести підготовку до запровадження накопичувальної системи, створити інструменти для інвестування та ефективного використання коштів.

   Закриваючи конференцію, Іскандер Хісамов – президент «Реформаторського клубу» підкреслив, що необхідно об'єднати зусилля влади, бізнесу та експертного співтовариства для створення другого рівня пенсійного забезпечення - системи обов'язкового накопичувального пенсійного страхування. «Тільки об'єднані зусилля дозволять створити ефективну пенсійну систему, яка не тільки дозволить забезпечувати гідну старість майбутнім поколінням пенсіонерів, а й стимулюватиме розвиток національної економіки», - упевнений пан Хісамов.

 

Доповідь “Страхування життя і другий рівень пенсійного забезпечення: синергія, конкуренція” - Президент УФУ Олександр Завада

Доповідь "Pension System in the Netherlands. European Experience" - Голова Правління ПрАТ СК «Фідем Лайф», член комітету зі страхування життя Європейської Бізнес Асоціації Гійсберт Юкен

Додаткові матеріали конференції на сайті Реформаторського клубу

КОМЕНТАРІ (0)